تبلیغات
پی نوشت - جنبش دانشجویی و رسالت بسیج جهانی!

جنبش دانشجویی و رسالت بسیج جهانی!

سه شنبه 21 دی 1389 01:43 ق.ظنویسنده : مسعود

 

او...


      «خواهش می کنم» این دو بند فوق العاده از سخنان بی نظیر معمار بزرگ قرن ، امام خمینی (ره) را با دقت بخوانید. دو متن شبیه به هم که هرکاری کردیم تنوانستم خلاصه تر از اینی که هست بکنمشان!

      ملتهاى مسلمان باید به فكر نجات فلسطین باشند و مراتب انزجار و تنفر خویش را از سازشكارى و مصالحه رهبران ننگین و خودفروخته‏اى كه به نام فلسطین، آرمان مردم سرزمینهاى غصب شده و مسلمانان این خطه را به تباهى كشیده‏اند به دنیا اعلام و نگذارند این خائنان بر سر میز مذاكره‏ها و رفت وآمدها، حیثیت و اعتبار و شرافت ملت قهرمان فلسطین [را] خدشه‏دار كنند، كه این انقلابى نماهاى كم شخصیت و خودفروخته به اسم آزادى قدس به امریكا و اسرائیل متوسل شده‏اند. عجبا كه هر روز از فاجعه خونبار غصب فلسطین بیشتر مى‏گذرد، سكوت و سازش سران كشورهاى اسلامى و طرح مماشات با اسرائیل غاصب بیشتر وحتى از تبلیغ و شعار رهایى بیت المقدس هم خبرى به گوش نمى‏رسد و اگر دولت و مردم كشورى همانند ایران كه خود نیز در حالت دفع تجاوز و جنگ و محاصره است، به پشتیبانى از مردم فلسطین برخاسته و فریاد مى‏زند، او را محكوم مى‏كنند و حتى از اینكه یك روز هم به نام قدس برگزار شود، وحشت نموده‏اند. نكند كه اینان تصور كرده‏اند كه گذشت زمان، سیرت و صورت جنایتهاى اسرائیل و صهیونیزم را دیگرگون ساخته است و گرگهاى خون آشام صهیونیزم، از فكر تجاوز و غصب سرزمینهاى از نیل تا فرات دست برداشته‏اند. مسئولین محترم كشور ایران و مردم ما و ملتهاى اسلامى از مبارزه با این شجره خبیثه و ریشه كن كردن آن، دست نخواهند كشید و به یارى خداوند تعالى از قطرات پراكنده پیروان اسلام و توان معنوى امت محمد- صلى اللَّه علیه و آله وسلم- و امكانات كشورهاى اسلامى باید استفاده كرد و با تشكیل هسته‏هاى مقاومت حزب اللَّه در سراسر جهان اسرائیل را از گذشته جنایت بار خود پشیمان و سرزمینهاى غصب شده مسلمانان را از چنگال آنان خارج كرد. من همان گونه كه بارها و در سالهاى گذشته قبل و بعد از انقلاب هشدار داده‏ام، مجدداً خطر فراگیرى غده چركین و سرطانى صهیونیزم را در كالبد كشورهاى اسلامى گوشزد مى‏كنم و حمایت بیدریغ خود و ملت و دولت و مسئولین ایران را از تمامى مبارزات اسلامى ملتها و جوانان غیور و مسلمان در راه آزادى قدس، اعلام مى‏نمایم .... که « انْ تَنصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْكُمْ وَ یُثَبِّتْ اقدامَكُمْ. » (1)

      باید بسیجیان جهان اسلام در فكر ایجاد حكومت بزرگ اسلامى باشند و این شدنى است، چرا كه بسیج تنها منحصر به ایران اسلامى نیست، باید هسته‏هاى مقاومت را در تمامى جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد. (2)

      عقیده دارم بسیج دانشجویی و مهم تر از آن ، دانشجویان بسیجی باید نقش خط مقدم فعال بسیج را بر عهده داشته باشند. برنامه ریزی دقیق و عملیاتی کردن برنامه ریزی ها در خط مقدم هنری است که احتمالا فقط از دست قشر فکور بسیج ، یعنی دانشجویان و طلاب بر می آید.  با این پیش فرض ما کجای مسیر قرار داریم؟ چقدر تفکر جهانی سازی بسیج و انقلاب  در این خط مقدم رواج دارد؟ چقدر این توانمان را در راستای مهمترین مسئله مان به کار می بریم؟ و رهبر انقلاب چقدر زیبا مسئله اصلی مان را مشخص کرد که « مسئله‌ى فلسطین، همچنان مسئله‌ى اول دنیاى اسلام است. (3) »

و ما امروز مشاهده میكنیم كه خوشبختانه بسیارى از ملتها به حقایقى آشنا شدند و پى بردند كه شاید در ده‌ها سال گذشته این حقایق براى آنها روشن نبود. امروز مسئله‌ى فلسطین براى دنیاى اسلام یك مسئله‌ى زنده است. قصد دشمنان فلسطین این نبود؛ آنها میخواستند این مسئله را به انزواء بیندازند، اصلاً كشورى به نام فلسطین فراموش شود، از صحنه‌ى جغرافیا حذف شود؛ قصدشان این بود. امروز خوشبختانه ملتهاى اسلام با آگاهى، با هوشیارى، به این مسئله اهتمام مى‌ورزند. بعضى از دولتها همكارى میكنند، بعضى از دولتها هم كوتاهى میكنند؛ لكن ملتها همه میخواهند این را و این به نتیجه خواهد رسید بدون شك؛ (4)

      این رسالت دانجشویی بسیج مدت ها در حال خاک خوردن بود.( اینکه می گویم «بود» به خاطر این است که اعتقاد دارم قضیه وارد فاز جدیدی شده است. ) مدت ها اوج عدالت خواهی ما تجمع پشت درهای حفاظت شده ی سفارت دولت های عربی و غربی بود. روندی 30 ساله که نیاز اساسی به یک خانه تکانی داشت. واقع بینانه تر که نگاه کنیم، بعد از تسخیر لانه جاسوسی، با وجود همه ی پیشرفت ها، و رشد بصیرت در قشر دانشجو ، ما هیچ کار بزرگی در زمینه صدور انقلابمان نکردیم! حتی ما دانشجوها که همیشه بزرگترین منتقدان به سیستم دولتی صدور انقلاب بوده ایم.

      بگذارید روی این «بود» بند قبل بیشتر حرف بزنیم. دو سال به عقب برگردیم، در جریان جنگ 22 روزه ، تکان شدیدی به بدنه ی جنبش دانشجویی وارد شد. حرکت های بسیاری شکل گرفت، از نهضت شمع و تحصن شبانه مقابل دفتر حافظ منافع مصر در ایران تا ثبت نام چند هزار نفری استشهادیون در سراسر کشور . اما در این میان یک حرکت بیشتر از همه بر فضای دانشجویی کشور تاثیر گذاشت. حرکت نمادین تحصن چند روزه در فرودگاه مهرآباد که نقطه ی شروعی شد بر گردهمایی جمع زیادی از نیروهای انقلاب و مسئولین پای کار! همین حرکت دوبار در سخنان رهبر انقلاب باز خورد مثبت داشت: (+) و (+)

      سال گذشته هم در سالگرد کشتار حجاج و در اعتراض به ضعف دستگاه دیپلماسی در سیاست خارجی تحصن سه روزه ای در مقابل وزارت امور خارجه انجام شد که با ضعف ها و قوت هایش بازخورد مثبتی داشت.
اما از همه اینها که بگذریم، حرکت عظیم کاروان آزادی غزه ، نقطه عطفی بود بر حرکتهایی که بدنه ی اصلی آنها را بسیجیان دانشجو تشکیل می دهند. و البته به قول یکی از دوستان این حرکت جزو معدود حرکاتی بود که به یکی از فرامین رهبری بیش از چند ماه و به صورت مستمر می پرداخت و حداقل دیده شد:

كار نمادین و درخشان اعزام كاروان دریائی به غزه، باید در دهها شكل و شیوه‌ی دیگر بارها و بارها تكرار شود. حكومت سفاك صهیونیست و حامیان آن بویژه آمریكا و انگلیس باید قدرتِ شكست‌ناپذیر عزم و بیداریِ وجدان عمومی جهان را در برابر خود ببینند و حسّ كنند. (5)

      جدای از فاز اجرایی و مدیریتی این حرکت ، چیزی که من را خوشحالتر می کند، حواشی این کاروان است. متاسفانه صدا و سیما به شکل ضعیفی این حرکت را پوشش داد،  در صورتی که استقبال ها از این کاروان در شهرها و کشورهای مختلف، دیدار با مراجع و دیگر شخصیت ها و همینطور بستر چند ملیتی و چند مذهبی این کاروان می توانست بهترین گزینه ها برای کار رسانه ای باشد. اینکه ما صدور انقلابمان را در اعضای همین کاروان نشان دهیم ، کمترین کاری بود که از صدا و سیما انتظار داشتم.

 

یوسف علی معراج در دانشگاه امام صادق(ع)

      یوسف علی معراج از اعضای پاکستانی کاروان و دانشجوی دانشگاه تهران می گفت :«من وقتی به غزه رسیدم ، احساس کردم وارد خرمشهر شده ام. ما اگر امروز چیزی یاد گرفته ایم یا از امام خمینی یاد گرفته ایم و یا از امام خامنه ای و یا از همین شهدای ایرانی .  این چیزها بود که در داخل من یقین ایجاد کرد . و به خاطر حضور افراد ایرانی ، روح کل کاروان، ایران اسلامی بود .رمز موفقیت ما این بود که ما یک امت بودیم و این را از صحبت های امام خامنه ای داریم. علت اینکه مصر به خواسته های ما تن داد هم همین بود که ما همه یک ملت شده بودیم.»

دوباره برگردیم به صحبت های امام :« باید بسیجیان جهان اسلام در فكر ایجاد حكومت بزرگ اسلامى باشند و این شدنى است» اینبار با ایمان جمله دوم را بخوانید:«و این شدنی است» . احساس می کنم ادامه ی حرکت هایی شبیه حرکت کاروان غزه بیشتر از خیلی حرکت های تکراری ما را به اهدافمان نزدیک می کند.  جبهه ی جهانی مستضعفین امام روح الله و امت واحده ی امام  خامنه ای!
یکی از برکات این کاروان، دیدار اعضای مسلمان و غیر مسلمان آن با استاد آیت الله جوادی بود:

نه با دوچرخه در جهان گشتن هنر است، نه با کشتی عبور کردن کمال است و نه با هواپیما دور عالم گشتن فضیلت؛ چرا که تمام این ها فضیلت هایی حیوانی است؛ زیرا ماهی ها هم ممکن است از دریایی به دریای دیگری بروند یا پرندگان از نقطه ای به نقطه دیگر عالم، اما سفر شما سفر کاروان آزادی غزه که نیت های پاکی در آن دیده می شود، سفری الهی است.(6)

دیدار اعضای کاروان آزادی با آیت الله جوادی آملی

در همین جلسه بحث جالبی هم در مورد اثر عمل افراد غیر مسلمان در آزادی غزه سوال می شود که آیت الله جوادی به نحو قشنگی پاسخ جمع را می دهند. خیلی حرف ها برای گفتن در این باره هست که فرصت دیگری می طلبد. فقط این را بگویم که یکی از دستاورد های این کاروان نزدیک کردن فضای مسئله پرور دغدغه های انقلابی با سطح علمی انقلاب بود. در حقیقت قدمی به سوی ایجاد حلقه ی واسط مسئله و فقیه!

تعریف ساده ی یک ایدئولوژی ، مجموع باید ها و نباید هاست. در ایدئولوژی من، آزادی قدس یک باید است! وقتی فلسطین مسئله ی اصلی ما میشود، به طبع از خیلی چیزها باید برای فلسطین گذشت . خاطره زیر از شهید دوست داشتنی من، شهید بهشتی نقل شده:

همه را قانع کرده بود که مسئله فلسطین، مسئله اسلام است. همه از مخارجشان می‌زدند به فلسطین کمک می‌کردند. انجمن اسلامی اروپا و آمریکا شده بود پایگاه کمک به فلسطین (7)

نیاز داریم به تجدید نظر در خیلی از ساختارهایمان. ساختارهایی که جز فعالیت های کلیشه ای و کم تاثیر چیز جدیدی وارد چرخه ی علمی و فرهنگی اجتماعی کشورمان نمی کند. دیوار کشی های بی دلیل برای تولید علم داخل پیله های تاریکمان مسلما وقتی به درد جامعه و حکومت اسلامی نخورد مثل کندن چاهی است که یا به آب نمی رسد ، یا آنقدر دیر می رسد که کا از کار گذشته است. اگر دقیق تر به بستر هایی که بسیجیان دانشجو در خط مقدم نبرد با جبهه ی مقابل می توانند ایجاد کنند نگاه کنیم می بینیم که حتی یک کاروان ساده هم می تواند زمینه ساز ایجاد همین تولید علمی باشد که در خدمت امت اسلامی قرار خواهد گرفت.

گاهی اوقات نیاز است کنار همه ی اولیت های خودمان، کمی تحلیل کنیم که جایگاهمان کجاست . و به راستی وظیفه ما در آرمان بسیج جهانی امام خمینی چیست؟ شاید نیاز باشد دوباره به این آرمان ایمان بیاوریم. و چه زیبا گفت شهید بهشتی که انقلاب ما ، انقلاب آرمان هاست نه تسلیم به واقعیت ها !

مظفر ، کودک دوست داشتنی پاکستانی کاروان ! هنگام برگشت در فرودگاه امام خمینی


(1) صحیفه امام ، جلد 20، صفحه 320-321
(2) صحیفه امام ، جلد ‏21، صفحه 195
(3) امام خامنه ای ، خطبه‌های نماز عید سعید فطر ، 19 شهریور 89
(4) امام خامنه ای ،بیانات دردیدار مسئولان نظام‌ وسفرای كشورهای اسلامی 19 شهریور 89
(5) پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی جنایت دریایی رژیم صهیونیستی 11 خرداد 89
(6) آیت الله جوادی آملی، در دیدار با اعضای کاروان آزادی غزه، 22 آذر 89
(7) به نقل از سایت خبری حیات


برچسب ها: کاروان آزادی غزه ، یوسف علی معراج ، تولید علم ، علوم انسانی اسلامی ، کاروان غزه ، حسین همازاده ، مجتبی احمدی ، امام خمینی ، امام روح الله ، امام خامنه ای ، سید علی حسینی خامنه ای ، آیت الله خامنه ای ، جنبش دانشجویی ، جهانی شدن انقلاب ، صدور انقلاب ، جهانی شدن بسیج ، بسیج و جهانی شدن ، شهید بهشتی ، آیت الله جوادی آملی ، حکومت جهانی ، حکومت جهانی مستضعفین ، امت واحده اسلامی ، امت واحده ، قضیه اصلی ، مهمترین وظیفه ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 29 دی 1389 03:10 ب.ظ

 
پنجشنبه 23 شهریور 1396 01:08 ب.ظ
Thank you for the good writeup. It in reality was once a amusement account it.
Look complicated to more added agreeable from you!
By the way, how could we keep up a correspondence?
جمعه 6 مرداد 1396 11:08 ب.ظ
Unquestionably believe that which you said. Your
favorite justification seemed to be at the web the easiest thing
to take into accout of. I say to you, I certainly get irked at the
same time as people think about issues that they plainly don't realize about.

You controlled to hit the nail upon the
top as smartly as outlined out the whole thing with no need side-effects ,
folks can take a signal. Will probably be back to get more.
Thanks
شنبه 31 تیر 1396 06:11 ق.ظ
It's actually a great and useful piece of information. I am glad that you shared this
helpful information with us. Please stay us informed like this.

Thanks for sharing.
شنبه 13 خرداد 1396 01:36 ق.ظ
It's difficult to find knowledgeable people in this particular topic, but you
seem like you know what you're talking about!
Thanks
چهارشنبه 3 خرداد 1396 08:39 ق.ظ
First off I would like to say awesome blog! I had a quick question which I'd like to ask if you do
not mind. I was interested to find out how you center yourself
and clear your head before writing. I've had a difficult time
clearing my mind in getting my ideas out. I do enjoy writing however
it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually
wasted simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
Many thanks!
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 12:50 ب.ظ
An impressive share! I've just forwarded this onto a colleague who was doing a
little research on this. And he in fact bought me
breakfast due to the fact that I stumbled upon it
for him... lol. So let me reword this.... Thanks for the meal!!

But yeah, thanx for spending some time to discuss this subject here on your internet
site.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 02:18 ب.ظ
It's hard to come by experienced people in this particular subject, but you
seem like you know what you're talking about! Thanks
جمعه 11 فروردین 1396 05:15 ب.ظ
Thanks for finally writing about >پی نوشت - جنبش دانشجویی و رسالت بسیج جهانی!

<Liked it!
سه شنبه 28 دی 1389 03:13 ق.ظ
سلام !

گاهی نا امیدی
گاهی هم امید فراوان ... خیلی ...
مسعود
چاکریم
سه شنبه 21 دی 1389 02:39 ق.ظ
چیزی که من هم مدتیه بهش رسیدم همینه. نباید این گیر کردنهای نظری، باعث گیرکردن عملی بشه. یعنی نباید روی اون تاثیر بذاره.
کار در فضای جهان اسلام هم چیزیه که هنوز دغدغه اش ایجاد نشده. باید ایجاد شه.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر